PRÍHOVOR NÁČELNÍKA
Som veľmi rád, že sa Vám môžem prihovoriť prostredníctvom internetovej stránky v mene svojom ale i v mene príslušníkov Mestskej polície Bytča. Ako novozvolený náčelník Mestskej polície Bytča Vás budem prostredníctvom tejto internetovej stránky informovať o práci a činnosti mestskej polície v našom meste, ale i o rôznych aktuálnych problémoch a dianí v oblasti bezpečnosti spadajúcej do jej príslušnosti a kompetencií.
Kompetencie a činnosť príslušníkov mestskej polície Bytča sú vymedzené všeobecne záväzným nariadením mesta Bytča č. 1 z roku 1992 a zo dňa 24.01.1992 o zriadení mestskej polície.
Bol by som veľmi rád, aby ste Vy, obyvatelia mesta Bytča a jeho prímestských častí, ako i jeho návštevníci brali príslušníkov Mestskej polície Bytča za tých, ktorí Vám chcú pomáhať a chrániť Vás ako i Váš majetok. Záleží nám na tom, aby ste sa vo svojom meste cítili bezpečne a aby ste sa na nás mohli kedykoľvek obrátiť.
Na záver by som rád zdôraznil, že Mestská polícia Bytča sa pod mojim vedením bude držať zásady jednoznačnej prevahy prevencie nad represiou.
Marek Smetana
náčelník MsP Bytča
16.5.2011
Kontakty
Mestská polícia Bytča
Ul. 1. Mája 1
01401 Bytča
Tel.: 041/5073929
Núdzové volanie: bezplatná linka 159
E-mail: policia@bytca.sk
Náčelník:
Tel.: 041/5073929
Mobil: 0917124980
E-mail: nacelnik@bytca.sk
Nálezy
Tu sú zobrazené nájdené veci Mestskou políciou Bytča. O ďalšie informácie nás prosím kontaktujte na telefónnom čísle 041/507 39 29 alebo na bezplatnom telefńnom čísle 159.
Nález zo dňa 24.8.2011 -mobilný telefón. Miesto nálezu: park pri ZŠ Ul. E. Lániho
Nález zo dňa 9.8.2011 – kľúče od motorového vozidla
Staršie nálezy:
26.5.2011
Nález odcudzeného osobného motorového vozidla
Hliadka mestskej polície v utorok dňa 05.06.2012 o 20.00 hod. počas hliadkovej činnosti zaistila v Bytči na ul. Lúčnej pred domom č. 1009 na parkovisku odstavené osobné motorové vozidlo zn. VW Passat striebornej farby, ktorý mal na dverách vodiča odvŕtaný zámok. Keďže vzniklo podozrenie, že vozidlo je odcudzené ihneď bola vykonaná lustrácia odcudzených vozidiel prostredníctvom štátnej polície. Lustráciou bolo potvrdené, že sa jedná skutočne o odcudzené osobné motorové vozidlo, po ktorom bolo vyhlásené pátranie. Na základe týchto skutočností bola vec odstúpená štátnej polícii k realizácii.
O Mestskej polícii
Hlavné úlohy Mestskej Polície Bytča
- Prispieva k ochrane a bezpečnosti osôb a majetku
- Dohliada na dodržiavanie pravidiel občianskeho spolužitia
- Dohliada na dodržiavanie obecne záväzných vyhlášok a nariadení obce
- Sa podieľa v rozsahu stanoveného týmto alebo zvláštnym zákonom na dohliadanie na bezpečnosť a plynulosť prevádzky na pozemných komunikáciách
- Sa podieľa na dodržiavaní právnych predpisov o ochrane verejného poriadku a v rozsahu svojich povinností a oprávnení stanovených týmto alebo zvláštnym zákonom robí opatrenia k jeho obnoveniu
- Sa podieľa na prevencii kriminality
- Zabezpečuje dohľad nad dodržovaním čistoty na verejných priestranstvách
- Odhaľuje priestupky a iné správne delikty, ktorých prejednávanie je v pôsobnosti obce
- Poskytuje za účelom spracovania štatistických údajov Ministerstvu vnútra na požiadanie údaje o obecnej polícii
Oblasť pôsobenie mestskej polície
Zobraziť Bytča na väčšej mape
Legislatíva
Úplné znenie všeobecne záväzného nariadenia Mesta Bytča
č. 1/1992 zo dňa 24. januára 1992
v znení VZN č. 2/2011
o zriadení mestskej polície
Mestské zastupiteľstvo v Bytči podľa § 6 zák. č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a podľa § 2. ods. 2 zák. č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii sa uznieslo na tomto všeobecne záväznom nariadení:
Čl. 1
Na zabezpečenie obecných vecí verejného poriadku, ochrany životného prostredia v meste a plnenia úloh vyplývajúcich zo všeobecne záväzných nariadení mesta, z uznesení mestského zastupiteľstva a z rozhodnutí primátora mesta sa zriaďuje mestská polícia ako poriadkový útvar mesta.
Čl. 2
Organizáciu mestskej polície, jej úlohy, postavenie, povinnosti a oprávnenia náčelníka a príslušníkov polície, vzťahy mestskej polície k orgánom mesta a jej spoluprácu s inými orgánmi upravuje Organizačný poriadok, ktorý tvorí prílohu tohto nariadenia.
Čl. 3
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom 10. februára 1992.
VZN č. 2/2011 nadobudlo účinnosť dňa 15. júla 2011.
Miroslav Minárčik
primátor mesta
––––––––––––––-
Príloha k všeobecne záväznému nariadeniu mesta Bytča č. 1/1992 o zriadení mestskej polície
Organizačný poriadok Mestskej polície Bytča
§ 1
- Mestská polícia je poriadkový útvar mesta pôsobiaci pri zabezpečovaní mestských vecí verejného poriadku, ochrany životného prostredia v meste a plnení úloh vyplývajúcich zo všeobecne záväzných nariadení mesta, z uznesení mestského zastupiteľstva a z rozhodnutí primátora mesta.
- Mestskú políciu riadi náčelník, ktorého na návrh primátora vymenúva a odvoláva mestské zastupiteľstvo.
3. Náčelník a príslušníci MsP sú v pracovnom pomere k mestu Bytča.
§ 2
Úlohy mestskej polície
- Mestská polícia zabezpečuje mestské veci verejného poriadku, ochranu životného prostredia v meste, plní úlohy vyplývajúce zo všeobecne záväzných nariadení mesta, uznesení mestského zastupiteľstva a z rozhodnutí primátora mesta. Mestská polícia slúži občanom mesta k ochrane ich práv a záujmov chránených zákonom.
- Dozerá, ako občania a organizácie dodržiavajú predpisy o ochrane verejného poriadku, vykonávanie ktorých patrí do pôsobnosti MsZ. Upozorňuje občanov a organizácie na nedostatky.
- Dozerá či sú riadne a hospodárne osvetlené ulice a verejné priestranstvá.
- Dozerá na správne označenie nebezpečných miest, na včasné odstránenie porúch a závad na verejných priestranstvách.
- Dozerá na dodržiavanie poriadku a čistoty, hygieny na uliciach, verejných priestranstvách a vo verejne prístupných objektoch.
- Dozerá na dodržiavanie zákona NR SR č. 219/96 Z. z. o ochrane pred alkoholom a inými toxikomániami.
- Dozerá, či sa dodržiava otváracia a zatváracia hodina obchodov, prevádzkarni a pod. a na to, či tieto nie sú neoprávnene zatvorené. Zistené nedostatky oznámi MsÚ.
- Dozerá, či sa dodržiava zákaz návštevy divadelných, filmových a iných verejných predstavení maloletými a mladistvými osobami.
- Kontroluje, či občania a organizácie majú predpísané doklady o povolení obchodnej činnosti a ako dodržiavajú určené podmienky.
- Kontroluje, či občania a organizácie majú predpísané doklady na skladanie a skladovanie materiálu, tovaru, obalov a pod. na verejných priestranstvách. Zisťuje, či sa dodržiavajú podmienky a lehoty určenia na tieto práce.
- Kontroluje stav, údržbu a čistotu verejných chodníkov, vozoviek, verejných komunikácii a verejných priestranstiev.
- Kontroluje, či sa nepoškodzujú a neničia verejnoprospešné zariadenia.
- Kontroluje, či sú reklamné plagáty vyvesené len na priestoroch určených mestom.
- Oznamuje kompetentným orgánom zistené nedostatky.
- Dozerá na prípustnosť parkovania motorových vozidiel.
- Na žiadosť fyzických alebo právnických osôb zabezpečuje ozbrojený doprovod finančných prostriedkov hromadnej povahy na základe dohody v súlade s platnými predpismi. Ozbrojený doprovod je poskytovaný za úplatu.
§ 3
Základné povinnosti MsP
- Príslušníci MsP pri plnení úloh uplatňujú najmä preventívnu a výchovnú činnosť. Zákrok vykonajú len keď je nevyhnutne potrebný a vždy spôsobom zodpovedajúcim zákonu.
- Príslušník MsP je pri plnení úloh povinný dodržiavať zákony a iné všeobecne záväzné právne predpisy a v ich rámci sa riadiť pokynmi náčelníka a primátora.
- Dbať na vážnosť, česť a dôstojnosť občanov i svoju vlastnú a nepripustiť, aby občanom v súvislosti s činnosťou MsP vznikla bezdôvodná ujma.
- Zakročiť v medziach zákona o obecnej polícii, ak je dôvodné podozrenie, že je páchaný trestný čin, priestupok alebo právny delikt.
- Zakročiť, ak je ohrozený život, zdravie alebo hrozí škoda na majetku, nemusí tak urobiť, ak by sa tým vystavil vážnemu ohrozeniu seba alebo inej osoby.
- Oznámiť, v prípade, že bol spáchaný trestný čin, vec policajnému zboru alebo prokurátorovi a podľa povahy veci tiež zamedziť vstup nepovolaných osôb na miesto činu.
§ 4
Všeobecné oprávnenia príslušníkov mestskej polície
Príslušníci mestskej polície sú pri plnení úloh oprávnení:
- Vyzvať fyzickú alebo právnickú osobu, aby upustila od konania, ktorým narušuje verejný poriadok.
- Ukladá a vyberá v blokovom konaní pokuty za priestupky ustanovené osobitným predpisom a tiež za priestupky bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané neuposlúchnutím zákona, ktorý vyplýva z miestnej úpravy cestnej premávky, objasňuje priestupky, ak tak ustanovuje osobitný zákon (372/1990 Zb. o priestupkoch).
- Zadržať osobu, pristihnutú pri trestnom čine a urobiť úkony podľa osobitných predpisov (§ 76 ods. 2 trestného poriadku).
- Presvedčiť sa, či ten, koho zadržiavajú nie je ozbrojený alebo či nemá u seba inú vec, ktorou by mohol ohroziť život alebo zdravie, v prípade potreby môže takúto vec odobrať, odobratú zbraň alebo odobratú vec odovzdať príslušnému orgánu spolu so zadržanou osobou.
- Vyzvať osobu pristihnutú pri spáchaní priestupku, ako i osobu, od ktorej bolo požadované vysvetlenie na objasnenie priestupku, požadovať, aby preukázala svoju totožnosť. Ak osoba odmietne alebo totožnosť nemôže preukázať, je príslušník MsP oprávnený predviesť takúto osobu na útvar policajného zboru za účelom zistenia jej totožnosti.
6. Príslušník MsP je oprávnený otvoriť byt a vstúpiť doň pri splnení podmienok stanovených v § 11 zákona č. 564/91 Zb. o obecnej polícii.
7. Príslušník MsP je oprávnený odňať vec pri splnení podmienok stanovených v § 12 zákona č. 564/91 Zb. o obecnej polícii.
8. Príslušník MsP v rovnošate je oprávnený podľa § 64 ods. 2 písm. d) zákona NR SR č. 315/1996 o premávke na pozemných komunikáciách dávať pokym na zastavenie vozidla v blízkosti školy alebo predškolského zariadenia pri prechádzaní cez vozovku školskou mládežou alebo deťmi.§ 5
Použitie donucovacích prostriedkovPoužiť donucovacie prostriedky, ktorými sú hmaty, chmaty, údery a kopy sebaobrany, slzotvorné prostriedky, obušok, putá, a služobného psa, je príslušník MsP oprávnený len za podmienok stanovených v § 13 – 18 zákona č. 564/91 Zb. o obecnej polícii.
§ 6
Podmienky nosenia a používania zbrane- Príslušník MsP nosí pri výkone služby zbraň. Za zbraň sa považuje krátka guľová zbraň, ktorej držiteľom je obec.
- Príslušník mestskej polície je oprávnený používať zbraň:
a) v prípade nutnej obrany a krajnej núdze (§ 13 a 14 Tr. z.)
b) aby odvrátil nebezpečný útok, ktorý ohrozuje chránený subjekt, objekt, alebo miesto, kde je vstup zakázaný, po márnej výzve, aby sa od útoku upustilo,
c) na ochranu života člena mestskej polície alebo života iného,
d) pri výkone zadržania, keď iné menej násilné spôsoby sú neupokojivé u osoby, ktorú člen MsP odôvodnene považuje za nebezpečnú,
e) na utratenie nebezpečného zvieraťa alebo zvieraťa, ktoré je tak ťažko zranené, že z hľadiska humánneho sa žiada oslobodiť ho od ďalšieho utrpenia,
f) na výstrahu, či zavolať pomoc v dôležitom alebo naliehavom prípade, ak žiadny iný použiteľný spôsob nie je účinný.
- Vydávanie a odoberanie zbraní pri nástupe a po skončení výkonu práce členov MsP sa vykonáva v súlade zo zákonom SNR č. 246/1993 Z. z. o zbraniach a strelive v znení zákona č. 284/1995 Z. z.
- O každom použití donucovacích prostriedkov alebo služobnej zbrane sú príslušníci mestskej polície povinní bezodkladne informovať náčelníka MsP a primátora mesta.
- Ak člen MsP úmyselne mimo streľby na terč alebo počas bežnej údržby zbrane vystrelí zo strelnej zbrane, je povinný informovať o udalosti náčelníka MsP a náčelník má okamžite vyšetriť okolnosti.
- Ak použitie strelnej zbrane náčelníkom alebo iným členom MsP spôsobí smrť, poranenie alebo škodu na majetku, náčelník musí predložiť informáciu primátorovi a Krajskému veliteľstvu PZ Žilina – operačnému dôstojníkovi.
- Primátor po obdržaní správy v čo najkratšom čase overí informáciu a vykoná také ďalšie vyšetrovanie ako považuje za nevyhnutné alebo účelné.
§ 7
Náhrada škody- Mesto zodpovedá za škodu spôsobenú príslušníkom mestskej polície a taktiež za škody spôsobené príslušníkmi MsP v súvislosti s plnením úloh stanovených zákonom 564/91 Zb. o obecnej polícii.
- V ostatnom platia ustanovenia odseku 2, 3 a 4 § 20 zákona 564/91 Zb. o obecnej polícii.
§ 8
Riadenie mestskej polícieČinnosť MsP riadi jej náčelník za týmto účelom:
a) organizuje prácu príslušníkov MsP,
b) podáva primátorovi mesta správy o situácii na úseku mestských vecí verejného poriadku a o výsledkoch činnosti mestskej polície. O závažných udalostiach ho okamžite vyrozumie,
c) spolupracuje s riediteľom príslušného útvaru PZ SR, orgánmi štátnej zdravotnej správy, orgánmi ochrany životného prostredia a inými orgánmi,
d) predkladá primátorovi požiadavky na zabezpečenie činnosti MsP a zodpovedá za hospodárne využitie zverených prostriedkov,
e) zabezpečuje odborný výcvik a školenie príslušníkov MsP a vedie o tom príslušné záznamy,
f) podáva primátorovi návrhy súvisiace s pracovnoprávnymi vzťahmi príslušníkov MsP,
g) zabezpečuje správny a včasný odvod a zúčtovanie blokových pokút,
h) prijíma a vybavuje sťažnosti občanov a organizácii na činnosť príslušníkov MsP,
i) plní ďalšie úlohy podľa pokynov primátora,
j) náčelníka MsP v čase jeho neprítomnosti zastupuje zástupca náčelníka MsP.§ 9
Príslušníci mestskej polície- MsP tvoria príslušníci MsP, ktorí sú pracovníkmi mesta. Pri plnení úloh majú postavenie verejného činiteľa.
- Príslušníkom MsP sa môže stať len bezúhonná osoba staršia ako 21 rokov s minimálne stredoškolským vzdelaním, ktorá je telesne, duševne a odborne spôsobilá na plnenie úloh MsP.
- Príslušníkov MsP prijíma do pracovného pomeru primátor mesta.
- Príslušník MsP skladá sľub tohto znenia:
“Sľubujem, že budem riadne plniť svoje povinnosti, chrániť záujmy mesta a jeho obyvateľov, zachovávať ústavu, zákony a ostatné všeobecné záväzné predpisy”. - Náčelník a príslušníci MsP skladajú sľub do rúk primátora. Svoje úlohy môžu začať plniť len po zložení sľubu.
- Príslušník MsP preukazuje svoju príslušnosť k MsP rovnošatou s viditeľne umiestneným identifikačným číslom, preukazom príslušníka MsP, ako aj ústnym vyhlásením “mestská polícia”.
- Príslušník MsP je povinný pred zákrokom preukázať svoju príslušnosť k MsP. Nemusí tak urobiť, keď to povaha a okolnosti zákroku neumožňujú.
- Rovnošata a preukaz príslušníkov MsP musia byť v súlade s ustanoveniami § 22 a § 23 zákona 564/91 Zb. o obecnej polícii.
- Preukaz príslušníka mestskej polície obsahuje fotografiu, meno a priezvisko, identifikačné číslo, názov Mestská polícia, názov Mesto Bytča a podpis primátora.
- Preukaz príslušníka Mestskej polície sa môže používať len pri plnení úloh Mestskej polície.
- Rovnošata je označená slovami Mestská polícia Bytča a identifikačným číslom, môže byť označená znakom (erbom) mesta.
- Rovnošata môže byť používaná len pri plnení úloh Mestskej polície.
§ 10
Odborná spôsobilosť, výcvik a školenie príslušníkov MsP- Príslušník MsP môže plniť úlohy MsP iba vtedy, ak má na to odbornú spôsobilosť. Táto sa preukazuje vykonaním skúšky pred odbornou komisiou policajného zboru. Náklady skúšky znáša obec.
- Výcvik a školenie príslušníkov MsP zabezpečuje mesto. Na základe žiadosti mesta môže výcvik vo veciach používania donucovacích prostriedkov vykonať policajný zbor SR.
- Príslušníci MsP musia preukázať odbornú spôsobilosť.
4. Mestskú políciu tvoria:
– náčelník mestskej polície
– zástupca náčelníka
– mestskí policajti
§ 11
Dokumentácia mestskej polície1. Mestská polícia vedie túto základnú dokumentáciu:
a) záznamy zo služieb
b) záznamy o pohybe a činnosti členov MsP
c) kniha výdajov zbraní
d) kniha o pohybe doporučenej pošty doručovanej príslušníkmi MsP
e) kniha príchodov a odchodov príslušníkov MsP
f) inventárny zoznam materiálu, DHIM a základných prostriedkov, ktoré používa MsP
g) záznamy o používaní motorových vozidiel
h) denník spisov (evidencia došlej a odoslanej pošty)
i) záznamy o odvádzaní finančných prostriedkov z blokových pokút
j) kniha evidencie streliva
2. Podľa potreby sa vedú aj iné záznamy a dokumentácie na základe nariadenia náčelníka MsP.§ 12
Pracovná doba- Do pracovnej doby príslušníkov MsP sa započítava okrem času priameho výkonu zamestnania taktiež:
a) čas strávený odborným a fyzickým zdokonaľovaním organizovaným MsP na základe rozhodnutia náčelníka MsP,
b) čas strávený svedeckou výpoveďou alebo podávaním vysvetlenia na súde, prokuratúre, oddeleniach PZ SR, ak to súvisí s výkonom práce v MsP,
c) čas strávený na pracovných stretnutiach MsP na základe rozhodnutia náčelníka MsP,
d) čas strávený zabezpečovaním zvláštnych akcií na základe rozhodnutia náčelníka MsP. - Náčelník MsP môže nariadiť pracovnú pohotovosť ktorémukoľvek alebo všetkým členom MsP.
§ 13
Organizácia mestskej polícieOrganizačná štruktúra MsP Bytča sa delí hlavne na tri časti:
- Hliadková činnosť:
– je vykonávaná pešo alebo motorizovane tak, aby policajný výkon bol efektívny a zaručoval predchádzanie trestnej činnosti na území mesta (prevencia). - Vyhľadávacia činnosť:
– je vyhľadávanie čiastočne známych i neznámych príčin výskytu priestupkov a ich páchateľov za účelom ich zistenia a vyvodenia opatrení na udržanie verejného poriadku a ochranu občanov a ich majetku. - Zásahová činnosť:
– je vykonávaná v prípade zistenia, príp. podozrenia zo spáchania priestupku alebo trestného činu na základe oznámenia, prípadne vlastného zistenia.
§ 14
Pôsobnosť mestskej políciePôsobnosť mestskej polície je daná územím mesta Bytča a obcami patriacimi do okresu Bytča, s ktorými má mesto Bytča uzatvorenú zmluvu o spolupráci s mestskou políciou.
§ 15
Výstroj, výzbroj a technické prostriedky mestskej polície- Údržbu, drobné opravy a čistenie súčastí výstroje a výzbroje vykonáva každý člen MsP na vlastné náklady.
- Poškodenie výstroje alebo výzbroje z nedbanlivosti je riešené opravou alebo náhradou na náklady člena MsP.
- Rovnošata člena MsP je majetkom mesta.
- Súčasti výstroje a výzbroje po uplynutí doby opotrebenia je možné odpredať po predchádzajúcom súhlase primátora mesta.
- Doba opotrebenia jednotlivých súčastí výstroje a výzbroje je špecifikovaná v prílohe č. 1.
- So zvláštnym povolením primátora mesta majú členovia MsP zapožičané zbrane na základe osobného zbrojného preukazu na nosenie i mimo služby.
- V mimoriadnych prípadoch, ak to vyžaduje povaha a charakter vykonávanej činnosti, môže náčelník MsP nariadiť vo výkone služby používanie civilného odevu.
- Každému členovi MsP, ktorý ukončil pracovný pomer v MsP, je umožnené odkúpiť jednotlivé súčasti výstroje za zostatkovú hodnotu (hodnota odvodená z nadobúdacej ceny s odpočítaním alikvótnej časti ceny podľa doby používania).
§ 16
Vybavenie členov mestskej polície- Súčasťou výstroje a výzbroje každého člena MsP je okrem policajnej rovnošaty:
a) prenosná rádiostanica
b) baterka
c) krátka guľová zbraň
d) náhradný zásobník nábojov
e) obušok (tonfa)
f) putá
g) vreckový nožík
h) záznamník a pero
i) gumené rukavice
j) resuscitačné rúško
k) pokutové bloky
l) obranný slzotvorný sprej - Členovia MsP vykonávajúci zásahovú činnosť na základe oznámenia alebo vlastného zistenia majú okrem základného vybavenia pridelené:
a) osobný automobil označený z troch strán znakom mesta a nápisom “Mestská polícia”, vybavený automobilnou rádiostanicou, svetelným a zvukovým výstražným zariadením,
b) fotoaparát
c) ďalekohľad
d) nepriestrelné vesty
e) hasiaci prístroj
f) lekárnička
g) Dräger – kompletná súprava na zisťovanie alkoholu
h) D4D – detekcia 4 drog kompletná súprava na zisťovanie manipulácie s drogami a psychotropnými látkami - V prípadoch, keď to vyžaduje povaha zásahu pre dosiahnutie sledovaného cieľa môže byť MsP pridelené neoznačené osobné motorové vozidlo vybavené automobilnou rádiostanicou a snímateľným výstražným svetelným zariadením.
- Podľa potreby môžu byť MsP pridelené aj ďalšie technické prostriedky.
§ 17
Spolupráca mestskej polície s PZ SRPodľa § 24 ods. 1 zákona SNR č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii, sú príslušníci MsP Bytča oprávnení spolupracovať s oddelením PZ SR Bytča:
a) s krajským riaditeľstvom policajného zboru v Žiline a útvarmi v jeho pôsobnosti pri ochrane života, zdravia a majetku občanov ako i na úseku prevencie na území mesta Bytča,
b) s odborom dopravnej polície PZ SR Bytča spoločným výkonom služby na úseku verejného poriadku, dopravných priestupkov, kontrole motorových vozidiel a totožnosti osôb na území mesta Bytča a jej miestnych častiach.§ 18
Tento organizačný poriadok nadobúda účinnosť dňa 11.7.1997
17.5.2011 - Príslušník MsP nosí pri výkone služby zbraň. Za zbraň sa považuje krátka guľová zbraň, ktorej držiteľom je obec.
Prevencia
Chráňme mládež pred alkoholom a drogami
Chráňme mládež pred alkoholom a drogami. (PDF, 107 KB)
21.5.2012
Prvá pomoc pri ošetrení rán
Ďalší preventívny projekt mestskej polície
Preventisti Mestskej polície Bytča pripravili pre žiakov a študentov základných a stredných škôl ďalší veľmi zaujímavý preventívny projekt „Stop šikanovaniu na školách“. Tento projekt vznikol na základe potreby odhaľovania a vysporiadania sa so šikanom na všetkých typoch a stupňoch základných a stredných škôl.
Doterajšie skúsenosti a poznatky jasne preukazujú, že šikan sa vyskytuje aj na školách patriacich do pôsobnosti Mestskej polície Bytča. V mnohých prípadoch na túto skúsenosť poukázali samotný pedagógovia, ktorí tento problém nie je ľahostajný.
Šikanovanie možno považovať za celosvetový problém, pred ktorým nie je imúnny žiadny typ školy. O šikanovaní hovoríme vtedy, keď jedno dieťa alebo skupina detí hovorí inému dieťaťu škaredé a nepríjemné veci, bije ho, kope, vyhráža sa mu, zamyká ho v miestnosti, berie mu desiatu, peniaze, iné osobné veci a pod. Ako šikanovanie môžu byť označené tiež opakované posmešky alebo nepekné poznámky o rodine. Šikanovanie žiakov sa oveľa častejšie uskutočňuje verbálnou formou, napríklad posmievaním, ironizovaním, vyhrážaním, nadávaním, nekomunikovaním, menej často fyzickou formou, napríklad bitím po tele, kopaním, štípaním, sácaním do steny a podobne. Šikanovanie len zriedka začína vyhrotenými, brutálnymi formami agresie. Práve naopak. Začína na prvý pohľad nevinne, ako žart, deti sa navzájom len „testujú“. Skrývajú si navzájom veci, píšu si po laviciach, vylievajú si do tašiek nápoje a pod. Obeťou sa môže stať v podstate každé dieťa tieto incidenty sa môžu opakovať a pre šikanované dieťa je ťažké sa o ňom dozvedieť a tak väčšina detí, ktoré sú šikanované, len ticho trpia, neodvážia sa hľadať pomoc.
Je dôležité, aby si všetci uvedomili jednu podstatnú vec, že šikanovanie nie je nikdy len záležitosťou agresora, alebo teda útočníka a obeti, ale vždy sa týka aj ostatných členov skupiny, alebo spolužiakov, ktorí sa takémuto konaniu prizerajú. Brutálne spôsoby šikanovania sa priamo, či nepriamo bolestivo dotknú každého. Problém je ale v tom, že známky šikany nie sú dobre vidieť, pretože sa dejú v neprítomnosti pedagóga.
Preventisti Mestskej polície Bytča v tomto projekte poukazujú na skutočnosť, že šikanovaním je potrebné sa skutočne zaoberať. A to najmä preto, že aj deti majú svoje práva. Šikanovanie existuje v každej sociálnej skupine a následky šikanovania sú veľmi vážne. Dobre vieme, že šikanovanie je právne postihnuteľné a naša nevšímavosť napomáha útočníkom. Zabráňme spoločne tomuto novodobému fenoménu.
8.11.2011
Zákazové značky
Mestská polícia Bytča pripravila pre občanov sériu cenných informácií, právnych podaní a ich judikátov z cestného zákona. Cieľom tejto publikácie je oboznámiť občanov, najmä účastníkov cestnej premávky s pasážami s ktorými sa stretávajú v každodennom bežnom živote. Veríme, že tieto publikácie padnú na úžitok a prispejú k obohateniu všeobecného rozhľadu a prevencie.
Zákazové značky skupiny B ukladajú účastníkovi cestnej premávky zákazy alebo obmedzenia, ktoré sa končia na najbližšej hranici najbližšej križovatky, ak nie sú skôr skončené inak. Územie zóny, ktorého začiatok je vyznačený dopravnou značkou, sa končí až dopravnou značkou umiestnenou na jej skončenie. Zákazová značka umiestnená nad vyznačeným jazdným pruhom platí len pre jazdný pruh, nad ktorým je umiestnená. Zvislé dopravné značky upravujúce zákaz zastavenia alebo státia na jednosmernej ceste, platia len pre tú stranu cesty, pri ktorej sú umiestnené.
Značka Zákaz státia (č. B 33) sa používa najmä v prípadoch, keď je nutné v záujme bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a s prihliadnutím na miestne podmienky zakázať státie vozidiel Zákaz státia (č. B 33) sa umiestňuje na miesto, kde sa platnosť zákazu začína. Rozsah platnosti značky pre určitý druh vozidla možno vyznačiť na dodatkovej tabuľke Druh vozidla ( č. E 10 ) alebo doplňujúce údaje napríklad časový rozsah platnosti, hodiny, dni a podobne možno vyznačiť na dodatkovej tabuľke Dodatková tabuľka s textom (č. E 12). Na zdôraznenie platnosti značky možno použiť dodatkovú tabuľku Dĺžka úseku alebo platnosti (č. E 4) alebo dodatkovú tabuľku Začiatok úseku platnosti (č. E 8a). Na zvýraznenie zákazu možno značku použiť v kombinácii so značkou Žltá kľukatá čiara (č. V 12a), Žltá súvislá čiara (č. V 12b) a Žltá prerušovaná čiara (č. V 12c) na krátkych úsekoch, alebo na nepravidelných plochách.
Značka Zákaz zastavenia (č. B 34) sa umiestňuje na miesto, kde sa platnosť zákazu začína, a používa sa v prípade, keď by zastavenie vozidla mohlo s prihliadnutím na dané dopravné podmienky výrazne ohroziť bezpečnosť cestnej premávky alebo narušiť jej plynulosť. Pre zdôraznenie platnosti zákazu sa používa s dodatkovou tabuľkou Priebeh úseku platnosti (č. E 8b), Úsek platnosti (č. E 5a alebo č. E 5b), Začiatok úseku platnosti (č. E 8a) a Koniec úseku platnosti (č. E 8c) alebo pre zvýraznenie zákazu na krátkom úseku sa môže použiť spolu s vodorovnou dopravnou značkou Žltá súvislá čiara (č. V 12b).
Dopoludnie s mestskou políciou
Medzi priority primátora mesta patrí aj preventívne pôsobenie príslušníkov mestskej polície na obyvateľov a návštevníkov mesta Bytče. Mestská polícia venuje problematike prevencie náležitú pozornosť, či už formou preventívnych projektov, alebo prednáškovou činnosťou v rôznych školských zariadeniach.
V utorok 27. septembra mestskí policajti v spolupráci s učiteľkami Materskej školy z ulice Hurbanova usporiadali preventívno – bezpečnostnú akciu s názvom „Bezpečne na ceste v okolí Materskej škôlky“. Táto akcia bola pripravená pedagogickým zborom Materskej školy. Realizáciu akcie vykonali príslušníci Mestskej polície Bytča a zastrešenie prevzal primátor mesta, ktorý sa celej akcie osobne zúčastnil.
Našim škôlkarom mestskí policajti formou hry predviedli bezpečné správanie sa na ceste v rôznych situáciách. Názorné ukážky spojené s vlastným vtiahnutím do deja deti prijali s rozžiarenými očami a obrovským nadšením. Nebezpečie, ktoré na ceste na našich najmenších číha nám určite nie je ľahostajné, a preto je veľmi dôležité podľa slov primátora mesta v takýchto aktivitách pokračovať aj v ostatných škôlkach a školách. Pán primátor daroval deťom drobné upomienkové predmety s reflexnými prvkami, aby boli deti na ceste kedykoľvek videné. Na záver besedy samozrejme nechýbali aj ukážky výstroje a výzbroje, ktoré príslušníci Mestskej polície používajú pri svojej každodennej práci.
Každý z nás si želá, aby nikdy nenastala situácia, kedy môže dôjsť k ohrozeniu života a zdravia našich najbližších. Preto mestskí policajti budú aj naďalej pokračovať v preventívnej výchove vo všetkých oblastiach bežného života.
Príslušníci mestskej polície deťom vysvetlili, ako sa majú správať na ceste, aby nedochádzalo k úrazom spôsobených ich neopatrnosťou, či nepozornosťou.
Pre deti boli samozrejme najzaujímavejšie výstrojné časti uniforiem, ktoré si aj vyskúšali.
Živo sa zaujímali aj o prístroje a techniku, ktorú príslušníci Mestskej polície používajú pri svojej každodennej práci.
Chlapci najviac obdivovali policajný automobil, ktorý bol pre nich veľký zážitok, nakoľko si mohli vyskúšať sirénu a komunikáciu cez rozhlasové zariadenie.
Komunikácia cez vysielačku bola samozrejme súčasťou tejto ukážky, ktorá deti taktiež veľmi upútala.
S myšlienkou rozvoja prevencie prišiel primátor mesta, ktorý sa osobne na preventívnych akciách zúčastňuje.
Čo robiť pri náleze injekčnej striekačky
Ako by ste sa zachovali keď idete po ulici a zrazu vidíte na zemi injekčnú striekačku?
Nástrahy nového školského roka – rady pre rodičov
Pomaly sa nám blíži koniec letných prázdnin a s tým súvisí začiatok nového školského roka. Občas býva samotný návrat do školy ťažký nielen pre školákov, či študentov, ale aj ich rodičov. Zvyknúť si na skoré ranné vstávanie pre školákov môže byť problémom pre ich zdravie, môže narobiť v rodine nemálo starostí. Začiatok nového školského roka súvisí so školskými povinnosťami . Po prázdninách sú niektoré deti v škole nesústredené, neposednejšie, pretože sa ešte nedokázali prispôsobiť novému prostrediu.
Ako najlepšie zvládnuť nástup do školy?
- Návrat do školských lavíc a samotného režimu kladie na dieťa nemalé psychické vypätie.
Mali by sme sa snažiť byť k našim deťom tolerantnejší, venovať sa im na začiatku školského roku čo najviac. Určite si viete predstaviť aké je ťažké nastúpiť do práce po krásnej dovolenke a znovu nabehnúť na zabehnutý stereotyp. - Skúste ísť na to postupne. Posledný prázdninový týždeň by ste mali využiť k príprave na nadchádzajúci školský pravidelný režim. Rozprávajte sa s dieťaťom o škole. Oboznámte dieťa ako by sa malo slušne správať v škole, voči svojim novým spolužiakom. Dieťa by si malo zvyknúť na skorší spánok a vstávanie.
- Rodičia by mali spoločne so svojimi deťmi vnímať zahájenie školskej dochádzky, ako ďalší pozitívny krok v živote rodiny. Pokiaľ ide o prváčika, je dobré, ak sa do školy teší, pretože sa tam naučí nové veci a zoznámi sa s kamarátmi. Rodičia robia dobre, ak mu dajú pocit, že je veľké a niečo dokáže. Pred nástupom má byť dieťa primerane samostatné a na školu skutočne zrelé.
- Nezabúdajte dieťa chváliť aj za maličkosti, povzbudzovať ho a dávať mu najavo svoju lásku. Čím viac sa mu budete venovať, budete podporovať i jeho sebavedomie. Je potrebné dieťa i chváliť, napríklad: ty to zvládneš, dokážeš to, si šikovné. Tešte sa spolu s ním z nových pokrokov. Dlhodobé karhanie a negovanie môže priniesť opačný účinok. Dieťa si nemusí veriť, čo sa ukáže skôr , či neskôr i na výsledkoch, ktoré bude dosahovať v škole, napríklad na jeho známkach.
- Dohodnite sa s dieťaťom na pravidelnom čase každodenného učenia, tento režim sa snažte dodržiavať. Dajte pozor, aby ste sa s dieťaťom neučili neskoro večer. Na domácich úlohách ho nechajte pracovať samostatne. Pomôžte mu, aby to dokázalo samo.
- Pýtajte a rozprávajte sa s dieťaťom o jeho problémoch v škole. Riešte tieto problémy so svojími deťmi, je to dôležité pre ich psychický vývoj. Psychológovia informujú, že za zaostávaním dieťaťa v škole sa môže niekedy skrývať špecifická vývojová vada, napr. dysgrafia alebo dyslexia. Dôležitú úlohu tu zohráva potom spolupráca rodiča, pedagóga a psychológa.Každý rodič túži, aby bolo jeho dieťa čo najšikovnejšie. Mnohí rodičia sa snažia dieťaťu dať zo seba čo najviac. Stáva sa však, že dieťa neprospieva v škole podľa našich očakávaní. Nezabúdajte, že známky nie sú v živote najdôležitejšie. Deti nemajú plniť naše nenaplnené sny a túžby – nechajme ich ísť svojou vlastnou cestou.
2.9.2011
Ako sa správať bezpečne doma
Určite každý z nás zažil situáciu, keď za dverami nášho príbytku sa objavila neznáma osoba. V takýchto prípadoch je veľmi dôležitá maximálna opatrnosť s prejavom minimálnej dôvery voči neznámej osobe, ktorá nás prišla navštíviť. Príslušníci Mestskej Polície Bytča v rámci prevencie venujú pozornosť aj tejto problematike zameranej hlavne na ochranu seniorov voči rôznym podvodníkom a kriminálno – závadovým osobám, ktoré sa snažia seniorov uviesť do omylu za účelom získania finančnej hotovosti alebo iného majetku.
Preventisti Mestskej polície v Bytči vypracovali základné zásady ako sa majú seniori správať v takýchto prípadoch. Veríme, že tieto základné rady pomôžu seniorom zvládnuť každú situáciu, do ktorej sa môžu dostať v bežnom živote.
- Nikdy neotvárajte dvere svojho bytu pokiaľ nie ste si celkom istý, že poznáte človeka za dverami. Aj keď Vás niekto oslovuje menom, ešte to neznamená, že Vás pozná. Vaše meno si mohol prečítať na vizitke alebo na poštovej schránke.
- Na dverách je vhodné uvádzať menovku v množnom čísle (napr. Bérešovci ), alebo v mužskom rode, a to hlavne v prípadoch, ak v byte žije sama žena.
- Často sa stáva, že páchatelia rôznych podvodov krádeží a lúpežných prepadnutí si zaobstarajú falošné preukazy a vymyslia si dôvod na to, aby ste im otvorili. (nevoľnosť, porucha na kanalizácii, kontrola televíznej prípojky, odkaz alebo telegram, nutnosť privolania rýchlej pomoci a pod.). Zásada je nikdy takýchto ľudí nepúšťať do bytu aj keby vypadali veľmi dôveryhodne.
- Pokiaľ začnú argumentovať tým, že ich žiadosť je naliehavá, povedzte im, aby prišli znova v doprovode človeka zo susedstva, ktorého poznáte, prípadne pred vstupom cudzieho človeka do obydlia zavolajte suseda, známeho alebo člena rodiny. Pokiaľ máte telefón môžete si dotazom overiť, či uvedený podnik alebo firma Vám v skutočnosti takéhoto človeka poslal.
- Do zabezpečeného bytu nemôžete púšťať každého, kto u Vás zazvoní. Môže ísť o rôzne podomové predaje, o rôznych príslušníkov náboženstiev a siekt ale napríklad aj o takzvaných „tipárov“ prezlečených alebo vydávajúcich sa za montérov alebo iných pracovníkov vykonávajúcich odpočet plynu alebo elektriny alebo pracovníkov sociálnych, či finančných služieb. Zámienky pre vniknutie do bytu alebo domu sú rôzne. Môže sa jednať o predaj spotrebného tovaru, textilu, ponuky uzatvorenia poistenia. V neposlednom rade páchatelia využívajú súcitnosť starších občanov, prípadne ich situáciu v rodinnom zázemí samoty a podobne.
- Skôr ako otvoríte dvere vždy si zistite, kto za nimi stojí. Dobre je využívať panoramatické kukátko, ktoré má široký uhol záberu a umožní vidieť aj postavu skrčenú tesne pri dverách. Inou možnosťou je využitie bezpečnostnej retiazky alebo dverného vymedzovača štrbiny s kovovým rámom. Všetko slúži len k pootvoreniu dverí, k prevzatiu pošty, alebo rozhovoru s neznámou osobou.
- Dôležité telefónne čísla majte k dispozícii v blízkosti Vášho telefónu alebo na dobre viditeľnom mieste.
- Zamykajte hlavné vchodové dvere. Pokiaľ bývate v prízemnom byte alebo v rodinnom dome, nezabúdajte zatvárať okná, a to aj v prípade, že idete iba nakupovať.
- Byt alebo dom zatvárajte a zamykajte aj v prípade, ak idete trebárs len k susedke, do pivnice alebo s odpadkami.
Ako sa správať pri kontakte s neznámymi ľuďmi
Skúsme si priblížiť ako by malo vyzerať ideálne spoločenské správanie človeka. Verejnosti sa prezentujeme hneď viacerými spôsobmi:
Výzorom
Predovšetkým mladí ľudia sa snažia vyzerať čo najvýraznejšie a neprehliadnuteľne. Držiac sa týchto myšlienok prídu často na významné spoločenské podujatia nevhodne oblečení, či nalíčení. Je samozrejme, že sa snažia upriamiť pozornosť na svoju osobnosť, a chcú byť za každých okolností ,,sami sebou“. Spoločenské pravidlá však odporúčajú nevybočovať z radu. Je vhodné prísť v oblečení, ktoré sa vyžaduje. Neodporúča sa pri jeho voľbe experimentovať, pretože si nevyslúžite obdiv okolia, ale iba jeho nechápavé pohľady.
Správaním
Pozdrav – mal by byť vyslovovaný zrozumiteľne a nahlas. Príliš tichý pozdrav vzbudzuje dojem, že o dotyčnú osobu nejavíte záujem. Príliš hlasný a afektovaný pozdrav pôsobí nevhodne, často až posmešne. Pri zdravení pozerajte človeku priamo do očí.
Podanie ruky – mnoho ľudí si o človeku robí prvú mienku na základe jeho podania a stisku ruky. Vždy platí, že ruku podáva žena mužovi, nadriadený podriadenému a starší mladšiemu. Pri stisku ruky hlaďte danej osobe do očí. Čo sa týka sily stisku- slabý pôsobí neúctivo, silný vulgárne. Voľte zlatú strednú cestu, aby podanie bolo čo najsrdečnejšie. Nepodávajte mokrú ruku! Noste na spoločenské udalosti preto pre istotu vreckovky.
Predstavenie sa – nepredstavujeme sa pri každom styku s inou osobou. Nepredstavujú sa ľudia stretajúci sa v obchode, reštaurácii, na ulici, ľudia sediaci pri väčšom stole s nami pri jedle. Predstavujú sa ľudia sediaci pri jednom stole na významnej spoločenskej udalosti. Predstavujeme ľudí, ktorí sú nám známi, ale našim priateľom nie. Kedysi sa na tento akt podujímala výlučne tretia osoba. Dnes je už bežné, že ľudia sa predstavujú i sami.
Rozhovor – pri prvom rozhovore s novou osobou sa zameriavame na diskutovanie
o všeobecných témach známych každému človeku. Nie je vhodné rozoberať svoj osobný život, či pýtať sa dotyčného na ten jeho. Snažíme sa skôr načúvať slovám druhého a dávame mu otázky, aby mohol ďalej rozprávať o sebe, pokiaľ mu to tak vyhovuje. O svojich názoroch začneme hovoriť až vtedy, ak sa nás na ne spýta. Dobrý spoločník je ten, ktorý dokáže počúvať, nie ten, ktorý rozpráva hodiny len o sebe.
Celkové vyžarovanie a osobný petenciál – sú ľudia, ktorí ani nemusia prehovoriť, srší z nich pozitívna energia a okamžite si získavajú sympatie ostatných. Pokiaľ neviete, ako sa stať takým človekom, skúste sa zamyslieť nad tým, či ste so sebou spokojný, či na vašom tele, či schopnostiach nie je niečo, čo chcete zmeniť. Pokiaľ dosiahnete harmóniu vo svojom vnútri, nebude záležať na tom, ako vyzeráte, charizmu bude vyžarovať vaša osobnosť, nie telo. Overený postup však znie: usmievať sa, vystrieť sa a sebavedomo vystupovať a rozprávať, aj keď sa tak v skutočnosti necítite.
Pripomenutie pravidiel spoločenského správania nie je na škodu, najmä ak ide o správanie sa pri kontakte s neznámymi ľuďmi. Veľa šťastia pri ich úspešnom praktizovaní!
Deti a bicykel
Osobitné ustanovenia o cyklistoch
- Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici vozovky.
- Cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou; to neplatí pri jazde po cestičke pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky. Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík, psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky. Pri jazde musí mať cyklista nohy na pedáloch. Za zníženej viditeľnosti musí mať cyklista jazdiaci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.
- Na jednomiestnom bicykli nie je dovolená jazda viacerým osobám. Ak je bicykel vybavený pomocným sedadlom na prepravu dieťaťa s pevnými opierkami na nohy, smie osoba staršia ako 15 rokov viezť osobu mladšiu ako 10 rokov.
- Osoba mladšia ako 10 rokov smie na ceste s výnimkou cestičky pre cyklistov, poľnej cesty, lesnej cesty a obytnej zóny jazdiť na bicykli len pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov, ktorá je dostatočne spôsobilá, aby na ňu riadne dozerala, a ktorá zodpovedá za dodržiavanie povinností podľa tohto zákona touto osobou.
- Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava.
- Ak je zriadená cestička pre chodcov a cyklistov označená príslušnou dopravnou značkou, cyklista nesmie ohroziť chodca. Ak cestička pre chodcov a cyklistov má oddelené pruhy pre chodcov a cyklistov, sú chodci a cyklisti povinní použiť len pruh pre nich určený; to neplatí pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, pri vchádzaní na cestičku pre chodcov a cyklistov a vychádzaní z nej, pričom sa nesmú vzájomne ohroziť.
- Cestičku pre cyklistov môže použiť aj osoba pohybujúca sa na kolieskových korčuliach, lyžiach alebo na obdobnom športovom vybavení, ak tým neobmedzí ani neohrozí cyklistov.
- Pred vjazdom na priechod pre cyklistov sa cyklista musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva. Cyklista môže prechádzať cez vozovku, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonúti ich vodičov k zmene smeru alebo rýchlosti jazdy. Na priechode pre cyklistov sa jazdí vpravo.
- Cyklista je povinný počas jazdy na bicykli mimo obce chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou. Ak je cyklistom osoba mladšia ako 15 rokov, táto povinnosť sa vzťahuje aj na jazdu v obci.
- deti do 10 rokov nemôžu jazdiť na bicykli po ceste bez dozoru osoby staršej ako 15 rokov,
- na jednomiestnom bicykli nie je dovolené jazdiť dvom,
- iba osoba staršia ako 15 rokov sme viezť na bicykli v schválenom type sedačky osobu mladšiu ako 10 rokov,
- na bicykli sa jazdí pri pravom okraji cesty,
- cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou,
- pri jazde na bicykli musíš držať riadidlá a mať nohy na šľapadlách,
- pri jazde na bicykli sa nesmieš držať iného vozidla, viesť druhý bicykel alebo zvieratko,
- na bicykli sa jazdí najmä po cestičke pre cyklistov,
- pri odbočovaní vľavo dávaj znamenie o odbočovaní tým, že vystrieš ľavú ruku a kúsok sa tak vezieš, aby si to vodiči za tebou všimli,
- keď sa bojíš prejsť na bicykli cez cestu alebo ide veľa áut, prejdi ako chodec – na prechode pre chodcov vedľa bicykla,
- pri jazde na bicykli musíš stále sledovať cestnú premávku a byť veľmi opatrný,
- nesmieš jazdiť na bicykli po chodníku,
- je riskantné bicyklovať sa s walkmanom na ušiach,
- cyklistická prilba ti môže zachrániť život,
- o svoj bicykel sa musíš starať, aby bol bezpečný a v dobrom stave.
Bicykel musí byť vybavený:
- dvoma od seba nezávislými účinnými brzdami.
- vpredu svetlometom bielej farby schváleného typu.
- vzadu červeným obrysovým svetlom, ktoré musí svietiť (trvalo alebo prerušovane) súčasne s predným svetlom a odrazkou červenej farby.
- zdrojom elektrického prúdu, napr. „dynamo“ (musí zaistiť svietenie svetiel aspoň 1,5 hod.).
- najmenej jednou oranžovou odrazkou na oboch stranách kolesa.
- odrazovými sklami oranžovej farby na oboch stranách pedálov.
- jasne znejúcim zvončekom.
- zátkami alebo gumenými rukoväťami na zaslepenie voľných koncov rúrky kormidla.
- uzavretými maticami nábojov kolies.
- blatníkmi.
Nástrahy a nebezpečenstvá pre deti počas letných prázdnin
Všetci z nás máme spoločný cieľ. Tým cieľom je, aby sa všetky deti mohli zdravé a živé vracať domov.
Blížia sa dvojmesačné prázdniny, čas radosti detí a čas spoločných dovoleniek. Pre deti ale prázdniny predstavujú veľké riziko úrazu. V tomto období je 100% nárast detských úrazov.
Počas letných prázdnin ohrozuje deti množstvo rizík, medzi ktoré patria dopravné nehody, športové aktivity, úrazy v domácnosti, pobyty pri vode a v novom prostredí. Medzi ďalšie nebezpečenstvá patrí možná otrava z jedovatých húb a tiež novodobá ,,záľuba“ starších detí, tráviť svoj voľný čas pri železnici.
Nárast detskej úrazovosti spôsobuje práve fakt, že deti cez prázdniny trávia viac času bez dozoru vonku, ale aj doma.
Do úvahy je potrebné brať skutočnosť, že v predvídaní nebezpečenstva sa dievčatá a chlapci približujú schopnostiam dospelých až po 12. roku života. Preto je veľmi dôležité viesť deti k prevencii a informovať ich o všetkých možných rizikách. Nevyhnutné je tiež, aby školáci poznali všetky telefónne čísla na záchranárov a za každých okolností by o všetkom, čo sa stane, mali informovať rodičov.
Poskytovanie predlekárskej pomoci a dôležité záchranné čísla by si v tomto období mali zopakovať aj rodičia.
Žiaden rodič nie je schopný chrániť dieťa na sto percent pred úrazom. Preto nebuďme ľahostajní k cudzím deťom a dávajme na ne pozor spoločne. Veď sú to naše deti, ktoré my dospelí musíme chrániť.
Preventívny projekt STOP DROGÁM
Mestská polícia Bytča pod záštitou primátora mesta pripravila preventívny projekt Stop drogám. Cieľom projektu je osloviť žiakov, študentov a mládež s poukazom na nebezpečenstvo a škodlivosť drog a návykových látok.
Príslušníci mestskej polície do projektu zahrnuli praktické skúsenosti počas svojho pôsobenia vo výkone mestských policajtov ako i odborné stanoviská od znalcov z odboru zdravotníctva. Doposiaľ bolo s projektom oboznámených 530 žiakov základných škôl z Bytče. Súčasťou projektu je prezentácia, s ktorou sa môžete bližšie oboznámiť v našej sekcii prevencie.
Veríme, že projekt ktorý prezentujeme nebude pôsobiť len dojmom prázdnej prezentácie práce Mestskej polície Bytča, ale zaženie nebezpečenstvo, ktoré návykové látky a drogy spôsobujú.
Stop drogám (PPT, 3 MB) (Stiahnutú prezentáciu je možné prehrať pomocou prhliadača MS PowerpointViewer, ktorý je zadarmo k stiahnutiu z Microsoft-u)
Oslava MDD na námestí
ohtoročná oslava MDD pod záštitou primátora mesta Miroslava Minárčika mala naozaj veľmi bohatý program. Po privítaní detí primátorom bola oslava zahájená vypustením holubov. Nasledoval nabitý program, v ktorom:
- Mestská polícia Bytča pod vedením Ing. Františka Poslucha predviedla ukážku zadržania páchateľa na úteku vozidlom,
- Ústav zboru väzenskej a justičnej stráže zo Žiliny predviedol ukážku psovodov,
- mladí požiarnici z Bytče sa predviedli v rýchlom zásahu,
- Horská služba Žilina predviedla záchrannú akciu po lane,
- odťahová služba Havária (p. Kalaš) predviedla svoje zásahové a odťahové vozidlá,
- prezentovala sa i súkromná bezpečnostná služba Centaura.
Ďalej už nasledoval program plný zábavy a hier, v ktorom po vystúpení tanečnej skupiny Rebelky mali deti možnosť povoziť sa na vozidlách Oravskej záchrannej brigády, či zaskákať si na trampolíne a rozpávkovom hrade Cirkevného centra voľného času Bytča.
Nechýbalo ani množstvo hier, ktoré pripravilo Centrum voľného času Bytča pre všetky deti (otlačky rúk na plátno, maľovanie na tvár, vymaľovanie sadrových odliatkov, chytanie kačiek v bazéne, šašo s loptičkami, stavanie domina, tenis, slalom cez kužele s tenisovou raketou, atď.)
Preventívny projekt “Bezpečnosť cestnej premávky”
Mestská polícia Bytča pod záštitou primátora mesta Miroslava Minárčika zahájila preventívny projekt „ Bezpečnosť cestnej premávky „ medzi škôlkarmi v Bytči na ulici Dostojevského.
Každý z nás veľmi dobre vie, že bezpečnosť na cestách je v súčasnej dobe obrovským aktuálnym problémom s ktorým sa musíme vysporiadať. Samozrejme, že každý účastník cestnej premávky je v plnom rozsahu zodpovedný sa svoje správanie a v konečnom dôsledku nesie v plnej miere aj zodpovednosť za následok ktorý pri udalosti vznikol. Uvedomiť si, že život a zdravie sú tou najdôležitejšou devízou je veľmi dôležité ešte pred tým ako sa stane udalosť ktorá nás môže veľmi mrzieť a prenasledovať počas celého života.
Príslušníci mestskej polície Bytča pripravili pod záštitou primátora mesta Miroslava Minárčika preventívny projekt “Bezpečnosť cestnej premávky“. Projekt je zameraný na dopravnú výchovu v materských školách v takom rozsahu, aby naši škôlkari formou hry pochopili aké nebezpečenstvá a nástrahy na nich číhajú na cestách, čím sú ohrození, ako sa majú správať a podobne. Samotný projekt učí škôlkarov tomu najdôležitejšiemu a to dodržiavaniu zásad správania sa na cestách, aby nedošlo k ohrozeniu ich a ostatných účastníkov cestnej premávky.
V stredu dňa 25.05.2011 bol tento projekt oficiálne otvorený primátorom mesta Miroslavom Minárčikom v materskej škole na ulici Dostojevského v Bytči. Na tejto preventívnej akcii sa zúčastnilo okolo stovky škôlkarov z Bytče. Deti prejavili veľký záujem o tento projekt a bolo vidno, že ich zaujalo všetko čo im mestskí policajti predniesli a prakticky ukázali. Potešenie z tejto akcie bolo obojstranné. Mestským policajtom záleží na tom, aby deti v rannom veku sa vedeli na ceste správať, aby poznali základné pravidlá dopravnej výchovy a aby nedochádzalo k zbytočným stratám na životoch. Z tohto dôvodu bude projekt pokračovať aj v ďalších materských školách.
Poďakovanie za podporu tohto preventívneho projektu patrí v prvom rade primátorovi mesta Miroslavovi Minárčikovi ako i pedagogickému zboru z Materskej školy na ulici Dostojevského v Bytči ktorí pripravili perfektné podmienky na prezentáciu samotného projektu.
30.5.2011
Neničme zeleň
Príroda je pre nás všetkých veľmi dôležitá. Určite každého z nás teší, keď vidí okolo seba krásnu prírodu, udržiavané prostredie a nie zdevastované mesto. Keďže primátora mesta Bytča zaujíma naše životné prostredie snaží sa preto spraviť čo najviac. Či už veľmi peknou a zaujímavou výsadbou mesta, zveľaďovaním a vytváraním nových parkov pre deti a mládež a oddychových zón.
Preto nás veľmi mrzí, keď vidíme ako človek svojimi aktivitami narúša prírodné procesy, negatívne ovplyvňuje životné prostredie a tým často vyvoláva aj nežiaduce zmeny. Dochádza k znečisťovaniu, čo narúša prirodzenú rovnováhu v prostredí a toto sa stáva potenciálnym nebezpečenstvom pre ľudské zdravie, ktoré je značne závislé od jeho vplyvu.
Udržiavanie zdravého a príjemného prostredia zelene vo vlastníctve mesta je zodpovednosťou každého občana a zároveň aj povinnosťou udržiavať čistotu a poriadok, (neodhadzovať ohorky z cigariet, papieriky a pod.) a vyvarovať sa všetkému čo by ohrozilo, alebo narušilo účel ktorému ma zeleň vo vlastníctve mesta slúžiť.
Vzťah k životnému prostrediu ovplyvní kvalitu životného štýlu človeka v budúcnosti, ak sa naozaj všetci začneme správať tak, aby sme si životné prostredie neničili, ale ho chránili a zveľaďovali, odvďačí sa nám nie len zlepšením zdravotného stavu, ale aj našou celkovou spokojnosťou.
PREVENCIA
Všetky vyspelé štáty si uvedomujú nutnosť prevencie ako prostriedku pozitívneho pôsobenia na verejnosť. Preto je preventívno-výchovná činnosť neoddeliteľnou súčasťou práce bytčianskej mestskej polície ktorou sa zaoberajú jednotliví príslušníci. Základom ich práce je predovšetkým cielene oslovovať deti a mládež prostredníctvom metodicky spracovaných preventívnych projektov so zameraním na bezpečné chovanie, sociálno-patologické javy základy právneho vedomia, bezpečný pohyb v cestnej premávke a prevencie úrazov.
Preventisti Mestskej polície Bytča rovnako ponúka širšie spektrum preventívnych aktivít, smerujúcich k širokej verejnosti. Jedná sa hlavne o prezentáciu Mestskej polície na rôznych spoločenských akciách, občianskymi združeniami, či inými organizáciami.
Jednotlivé projekty sú rozdelené podľa vekových skupín nasledovne:
Materské školy
Základné školy I. stupeň
Základné školy II. Stupeň
Stredné školy – Gymnáziá
Témy jednotlivých projektov:
Bezpečné chovanie
Dopravná výchova a zdravoveda
Ochrana osôb a majetku
Sociálno-patologické javy
Profil príslušníka mestskej polície
Povolanie príslušníka Mestskej polície Bytča je veľmi náročné a to nie len po stránke profesionálnej, fyzickej a psychickej, ale kladie vysoké nároky aj na stránku mravnostnú. Preto sa Mestská polícia Bytča rozhodla vydať:
Etický kódex príslušníka Mestskej polície Bytča
Čl. 1
Obce v súvislosti s plnením úloh vyplývajúcich zo zákona o obecnom zriadení, a to hlavne pri plnení úloh pri zabezpečovaní miestnych záležitostí verejného poriadku, ale aj k plneniu ďalších úloh vyplývajúcich z právnych predpisov, zriaďujú obecnú políciu.
V tomto orgáne obce potom zamestnávajú obecných policajtov spravidla pochádzajúcich z radov občanov obce, ktorí potom v záujme občanov obce plnia svoje povinnosti vyplývajúce zo zákonov Slovenskej republiky a Všeobecne záväzných nariadení obce. K plneniu úloh potom príslušníci obecných polícií využívajú oprávnenia ustanovené zákonom o obecnej polícii a svojou činnosťou vykonávajú službu verejnosti hlavne pre občanov svojej obce, lebo ich chránia proti negatívnym javom, ktoré podstatne ovplyvňujú ich kvalitu života. Za túto službu verejnosti sú potom platení z prostriedkov obce.
Všetci príslušníci obecnej polície si musia byť vedomí morálnej zodpovednosti, ktorá je daná ich postavením a musia sa stále snažiť žiť podľa najvyšších možných kritérií morálnych hodnôt a profesionálnej policajnej práce. K tomu je veľmi dôležité, aby policajti mali jasnú predstavu o týchto hodnotách a kritériách a vedeli ich používať pri výkone svojho povolania.
Čl.2
Základné hodnoty a zásady
Základnými hodnotami a zásadami príslušníkov Mestskej polície Bytča sú:
- Profesionalita
- Spravodlivosť
- Čestnosť
- Zodpovednosť
- Nestrannosť a objektivita
- Ohľaduplnosť a primeranosť
Čl.3
Poslanie príslušníka mestskej polície
Právomoci a základné pracovné povinnosti príslušníkov mestskej polície zahrňujú službu verejnosti, ochranu životov, majetku a dôstojnosti, udržiavanie verejného poriadku a ochrana práv občanov na slobodu, rovnosť a spravodlivosť.
Čl. 4
Zásada zákonitosti
- Príslušník mestskej polície vykonáva svoju prácu v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi a ďalšími právnymi predpismi / ďalej len právne predpisy /. Zároveň usiluje o urýchlenie a zjednodušenie služobných zákrokov a služobných úloh, dodržiavanie termínov a o maximálne skrátenie lehôt stanovených právnymi predpismi v prospech verejnosti.
- V prípade, že je príslušník mestskej polície požiadaný, aby jednal v rozpore s právnymi predpismi, alebo spôsobom, ktorý predstavuje možnosť zneužitia úradnej moci, je povinný túto skutočnosť neodkladne oznámiť svojmu nadriadenému.
Čl. 5
Zásada etiky práce
- Príslušník mestskej polície je povinný prácu vykonávať zodpovedne, čestne a svedomite v zhode s poslaním obecnej polície a mesta Bytča. Výkon práce musí byť spojený s najvyššou mierou slušnosti, porozumenia, ochoty a s dodržiavaním všeobecných pravidiel etickej komunikácie s občanmi, právnickými osobami a zamestnancami navzájom.
- Príslušník mestskej polície jedná voči verejnosti vždy zdvorilo a slušne, bez ohľadu na pohlavie, etnický alebo sociálny pôvod, sexuálnu orientáciu, národnosť, majetkové pomery, zdravotný stav, vek, manželský a rodinný stav, vieru a náboženstvo, členstvo alebo činnosť v politických stranách, odborových organizáciách a ich združeniach.
Čl. 6
Zásada kvality a efektivity
- Príslušník mestskej polície vykonáva svoju prácu na vysokej odbornej úrovni a svoje vedomosti, schopnosti a návyky si rozširuje, upevňuje a prehlbuje i v mimopracovnej dobe sebavzdelávaním či štúdiom na strednej a vysokej škole.
- Príslušník mestskej polície je povinný vynaložiť všetko svoje úsilie k maximálne efektívnemu a ekonomickému využívaniu ľudského potenciálu, finančných zdrojov a zariadení mu zverených. V prípade, že zistí stratu, alebo ujmu na verejnom majetku, podvodné či korupčné správanie, je povinný neodkladne oznámiť túto skutočnosť svojmu nadriadenému.
Čl. 7
Zásada nestrannosti
- Príslušník mestskej polície vydá rozhodnutie o riešení záležitosti na základe jej skutkovej podstaty, objektívne a transparentne a v procese rozhodovania venuje pozornosť odborným stanoviskám, výkladom, metodike odporučeniam orgánov štátnej správy.
- Pri rozhodovaní nesmie príslušník mestskej polície preferovať osobné či skupinové záujmy, ani byť ovplyvňovaný pozitívnymi či negatívnymi vzťahmi ku konkrétnym osobám.
- Všetky jednania musia byť zo strany príslušníka mestskej polície vedené slušne a nestranne. So všetkými občanmi jednať rovnako, so zdvorilosťou, porozumením a úctou. Snažiť sa o maximálnu spoluprácu s verejnosťou. Jednať a vystupovať tak, aby vzbudzoval dôveru a úctu.
- V prípade, že sa príslušník Mestskej polície Bytča dostane do situácie, kedy je na neho vykonávaný nátlak upovedomí o situácii okamžite nadriadeného.
Čl.8
Zásada primeranosti
- Pri všetkej svojej činnosti by mal príslušník mestskej polície dbať na to, aby realizované opatrenia bolo adekvátne a korešpondovalo s nebezpečenstvom hroziacim chránenému záujmu.
- Pri svojej činnosti príslušník mestskej polície vždy postupuje tak, aby pri zákroku nespôsobil neprimeranú ujmu na zdraví, živote či majetku osobe, proti ktorej zakročuje, ani nezúčastneným osobám.
Čl. 9
Zásada nepodplatiteľnosti a poctivosti
- Príslušník mestskej polície za výkon svojej práce neprijíma žiadne pozornosti alebo výhody, ktoré by mohli prípadne ovplyvniť jeho rozhodovanie, alebo narušiť poctivý prístup k pracovným úlohám. Neprijíma žiadne výhod, platby alebo služby pre seba, alebo pre svojich príbuzných. Príslušník mestskej polície sa priamo, ani nepriamo nezapojuje do žiadnej činnosti, ktorá by mohla byť vysvetľovaná ako požadovanie či prijímanie úplatku či výhod za účelom vlastného prospechu.
- Informácie získané pri výkone zamestnania nepoužíva k osobnému prospechu, ani k prospechu iných osôb. Nesnaží sa ovplyvniť pre súkromné účely žiadnu osobu tým, že by zneužil svojho úradného postavenia. Príslušník mestskej polície je povinný vyhnúť sa konfliktu záujmov
- Mestský policajt si pre svoju vlastnú potrebu neprivlastňuje žiadne finančné prostriedky, zdroje, alebo majetok Mestskej polície Bytča či verejnosti a vedome neprispieva k tomu, aby tak konal niekto iný.
Čl. 10
Zásada mlčanlivosti
Čokoľvek čo príslušník mestskej polície vidí, počuje, alebo pozná a mohlo by byť považované za dôverné vo vzťahu k ochrane osobností ďalších osôb, musí zabezpečiť svojou mlčanlivosťou s výnimkou tých prípadov kedy to vyžaduje verejný záujem, alebo pokiaľ nie je povinnosti mlčanlivosti zbavený.
Čl. 11
Dodržiavanie zásad
Etický kódex príslušníka Mestskej polície Bytča nadväzuje na základné práva a povinnosti zamestnanca Mestského úradu Bytča. Dodržiavanie zásad v ňom bude mať vplyv na hodnotenie príslušníka mestskej polície Bytča a zvyšovanie jeho profesionality.
Čl. 12
Každý príslušník Mestskej polície Bytča, ktorý koná v súlade so zákonmi Slovenskej republiky a s Etickým kódexom Mestskej polície Bytča, si v plnej miere zaslúži úctu, rešpekt a podporu spoločnosti ktorej záujmy chráni a s nasadením vlastného života a zdravia.
V Bytči dňa 11. mája 2011
Náčelník Mestskej polície Bytča
Ing. František Posluch
Primátor mesta Bytča
Miroslav Minárčik
Práva a povinnosti
Základné úlohy
Základné úlohy sú dané v zmysle zákona o obecnej polícii
- Obecná polícia
- Zabezpečuje verejný poriadok v obci, spolupôsobí pri ochrane jej obyvateľov a iných osôb v obci pred ohrozením ich života a zdravia,
- Spolupôsobí s príslušnými útvarmi Policajného zboru pri ochrane majetku obce, majetku občanov, ako aj iného mejektu v obci pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím i s využitím ústrední zabezpečujúcich signalizáciu a inách zabezpečovacích systémov (pulty centrálnej ochrany)
- Dbá o ochranu životného prostredia v obci
- Dbá o dodržiavanie poriadku, čistoty a hygieny v uliciach, iných verejných priestranstvách a verejne prístupných miestach,
- Vykonáva všeobecne záväzné nariadenia obce, uznesenia obecného zastupiteľstva a rozhodnutie starostu,
- Objasňuje priestupky, ak tak ustanovuje osobitný predpis, prejednáva v blokovom konaní priestupky ustanovené osobitným predpisom a priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané neuposlúchnutím pokynu, vyplyvajúceho:
- Z dopravnej značky zákaz zastavenia, státia, vjazdu, odbočovania, otáčania, prikázaný smer jazdy, prikázaný smer obchádzania, vyhradené parkovisko, obytná, pešia a školská zóna, zóna s dopravným obmedzením a parkovisko,
- Zo všeobecnej úpravy cestnej premávky, ktorou sa zakazuje zastavenie, státie a vjazd vozidiel
- Oznamuje príslušným orgánom porušenie právnych predpisov, ktoré zistí pri plnení svojich úloh a ktorých riešenie nepatrí do pôsobnosti obce,
- Plní úlohy na úsekuprevencie v rozsahu pôsobnosti ustanovenej týmto zákonom
Všeobecné oprávnenia
Podľa §8 je príslušník obecnej polície pri plnení úloh oprávnený:
- vyzvať osobu, aby opustila od konania, ktorým narušuje verejný poriadok, alebo od iného protiprávneho konania
- )ukladať a vyberať v blokovom konaní pokuty za priestupky (§3 ods. 1 písm.f) zistené pri plnení úloh
- zadržať osobu pristihnutú pri páchaní alebo bezprostredne po spáchaní trestného činu a ihneď ju odovzdať najbližšiemu útvaru Policajného zboru; ak ide o hľadanú osobu, predviesť ju na útvar obecnej polície na účel podania vysvetlenia a urobiť úkony podľa osobitných predpisov,
- presvedčiť sa, či ten, koho zadržiavajú, nie je ozbrojený alebo nemá pri sebe inú vec, ktorou by mohol ohroziť život alebo zdravie, prípadne takú vec odobrať; odobratú vec alebo zbraň odovzdá najbližšiemu útvaru Policajného zboru spolu so zadržanou osobou
e)prikázať každému, aby na nevyhnutný čas nevstupoval na určené miesta alebo sa na nich nezdržiaval, pokiaľ to vyžadujeúčinné zabezpečenie plnenia úloh obecnej polície alebo obce,
- zastavovať vozidlá, ak vodič vozidla spáchal priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ktorý je oprávnený prejednať v blokovom konaní (podľa §3 ods.1 písm.f), alebo ak ide o vozidlo, po ktorom bolo vyhlásené pátranie
- zbraňou podľa odseku 1 písm.d) sa rozumie strelná, bodná, sečná, rezná zbraň a zbraň hromadnej účinnosti. Zbraňou sa ďalej rozumie všetko, čím je možné urobiť útok proti telu dôraznejším.
Výstroj a výzbroj MP Bytča
Kamerový systém
Monitorovací kamerový systém používa mestská polícia Bytča na ochranu života, zdravia a majetku občanov, ako i iných návštevníkov mesta. V súčastnej dobe máme napojených…. kamier, ktoré sú situované na hlavné miesta kde sa sústreďuje väčší počet osôb. Okrem týchto kamier sa nachádzajú ďaľšie tri kamery v priestoroch areálu mestského úradu a mestskej polície. Kamery snímajú a nahrávajú 24 hodín denne, naharávka sa ukladá na 7 dní a po tomto termíne sa automaticky vymazáva. Výstupy z kamier sú využívané pre objasňovanie priestupkov ale i pre potreby orgánov činných v trestnom konaní.
Občania mesta Bytča sú informovaní podľa zákona o skutočnosti, že príslušný priestor je monitorovaný kamerovým systémom. V súčastnej dobe sú požiadavky zo strany obyvateľov mesta o rozšírenie tohto kamerového systému s tým, aby boli pokryté aj ďaľšie lokality.
Kamerovým systémom bolo objasnené nespočetné množstvo priestupkov a niekoľko trestných činov. Jeho zavedením sa podarilo zlepšiť bezpečnostnú situáciu v rámci mesta.
Od 1.8.2011 funguje projekt chránenej dielne pre pracovisko kamerového systému s obsluhou zdravotne ťažko postihnuých občanov.
Odkaz umiestnenie kamier si môžete prezrieť na tomto odkaze
Aktuálne udalosti
Oznamy pre občanov
Oznam – túlavé zvieratá
Vzhľadom na to, že MsP Bytča z kapacitných dôvodov nevykonáva službu 24 hodín denne, si Vás týmto dovoľujeme oboznámiť, ako postupovať v prípade odchytenia, spozorovania túlavého psa, iného túlavého zvieraťa, alebo v prípade nálezu uhynutého zvieraťa. Vo vyššie uvedených prípadoch prosím kontaktujte primátora mesta Bytča Miroslava Minárčika na telefónnom čísle: 0905 102 922 alebo náčelníka MsP na telefónnom čísle: 0917 124 980, ktorý zabezpečia odchyt, alebo v prípade úhynu odstránenie zvieraťa.
Mesto Bytča si váži záujem spoluobčanov riešiť problematiku túlavých, stratených a zanedbávaných domácich zvierat, preto sa chce týmto poďakovať p. Jane Mandovej, p. Beáte Kocincovej, p. Monike Beňovej a iným, ktorí obetujú svoj voľný čas na pomoc zvieratám.
Do budúcnosti mesto Bytča zabezpečí 24 hodinovú službu mestskej polície.
Marek Smetana, náčelník MsP Bytča
Výzva mestskej polície k nezodpovedným psíčkarom
Mestská polícia Bytča dôrazne upozorňuje nezodpovedných majiteľov psov, ktorí opakovane pri ich venčení znečisťujú verejné priestranstvá na porušovanie Všeobecne záväzného nariadenia mesta Bytča č. 8 zo 16.12.2008, novelizované 01.01.2009, a to najmä v
§ 6, písm. e/, kedy je ten, kto vedie psa povinný dbať, aby pes neznečisťoval verejné priestranstvo, verejné zariadenia a zeleň,
písm. f/, kedy je ten, kto vedie psa povinný ihneď odstrániť psom spôsobenú nečistotu.
Sankcia za porušenie vyššie uvedeného paragrafového znenia je bloková pokuta do výšky 65 €.
K tejto výzve pristúpila Mestská polícia Bytča po opakovaných akciách zameraných na kontrolu znečisťovania verejného priestranstva psími exkrementami. Doposiaľ mestskí policajti riešili porušenia vyššie uvedeného VZN pohovorom, resp. minimálnymi blokovými pokutami. Vzhľadom na to, že nezodpovední znečisťovatelia opakovane znečisťujú verejné priestranstvo, mestskí policajti pristúpia k tvrdším sankciám.
Psie exkrementy kazia nielen vzhľad mesta, ale znečisťujú i životné prostredie a môžu ohroziť zdravie ľudí. Mesto zabezpečilo zásobníky s vreckami na odstraňovanie psích exkrementov, čo psíčkari ignorujú. Zamedzme preto v záujme ochrany zdravia ostatných občanov aj zvýšenými sankciami rôznym ochoreniam ako je salmonelóza, giardióza, tokoxaróza, či pásomnica psia.
MsP Bytča, 3.5.2012
Dodržiavanie nočného kľudu
- Nočný kľud sa stanovuje od 22,00 hod. do 6,00 hod.
- Všetky osoby sú povinné zachovávať celoročne nočný kľud. Toto obmedzenie sa nevzťahuje na posledný a prvý deň v roku a v dobe konania kultúrnej, športovej, spoločenskej, resp. inej akcie na konanie, ktorej mesto dalo súhlas s jej priebehom aj po 22.00 hod.
- Nočný kľud nesmie byť rušený používaním akéhokoľvek zdroja hluku prekračujúcom najvyššie prípustné hodnoty pre denný a nočný čas, určené osobitným predpisom. Právnické osoby, fyzické osoby a občania sú povinní zabezpečiť, aby sa pri prevádzke zariadení alebo ich používaní zamedzil vznik a šírenie hluku, ktorého sa možno vyvarovať, najmä sa musia dodržiavať návody a iné pokyny na obsluhu, prevádzku a údržbu zariadení. Musia sa dodržiavať návody a iné pokyny na obsluhu, prevádzku a údržbu zariadení šíriacich hluk. Kompetentný orgán pre meranie hladiny hluku, povoľovanie prevádzky ako aj kontroly je Regionálny úrad verejného zdravotníctva.
- Podmienky používania zábavnej pyrotechniky na verejných priestranstvách upravuje príslušné Všeobecne záväzné nariadenie o používaní zábavnej pyrotechniky.
Myslím si, že dodržiavanie nočného kľudu je veľmi dôležité pre každého z nás. Každý potrebuje občas vypnúť po namáhavom dni. A nie je nič lepšie, ako prísť domov, ľahnúť si do postele a vychutnávať si krásu ticha. Určite každý z nás takýto deň zažil. A skutočne nepríjemné môže byť, keď susedia nerešpektujú tieto pravidlá.
Skúsme sa teda správať tak, aby to vyhovovalo všetkým a nie len nám a uvidíme, že život bude krajší.
Opatrnosť počas vianočného nakupovania
Vážení spoluobčania, dovoľte, aby sme Vám predstavili odporúčania mestskej polície, ktoré pomôžu znížiť riziko Vášho okradnutia počas predvianočného nakupovania. Čas Vianočných sviatkov sa nezadržateľne blíži. Na adventnom venci už svieti jedna sviečka, čo značí, že sa kráti čas na dokúpenie darčekov pre svojich blízkych.
Iste budete súhlasiť s tým, že v tomto čase trávia mnohí z nás v obchodoch, nákupných centrách, na trhoviskách, s plnšími peňaženkami ako je zvykom v iné dni roka. Naša pozornosť sa viac než na kontrolovanie svojich osobných vecí upriamuje na to, aby sme na niečo, či niekoho nezabudli a aby sme vybrali taký darček, ktorý najviac poteší našich blízkych. Mestská polícia upozorňuje, že čas predvianočných nákupov je obdobím, kedy dochádza k majetkovým škodám omnoho častejšie než počas bežného roka, pretože zlodeji vedia veľmi dobre využiť nepozornosť, „tlačenicu“ v obchodoch, na trhoviskách, v prostriedkoch hromadnej dopravy. Sú neustále pripravení využiť vhodnú príležitosť a pripraviť nepríjemné prekvapenie. Kým Vy nakupujete, zlodeji majú čas pozorovať Vás a striehnuť na vhodnú príležitosť. Spravidla sa zlodeji zamerajú na takú osobu, ktorá sa počas nakupovania správa nedostatočne obozretne a rizikovo. Riziko, že si zlodeji počas vianočných nákupov vyhliadne práve Vás, môžete pritom znížiť aj Vy sami. Ako? Veľmi jednoducho: tým, že budete dodržiavať zásady bezpečného nakupovania. Mestská polícia odporúča: Ako sa nestať obeťou krádeže Všeobecné pravidlá bezpečného nakupovania
• Nenechávajte si nákupy na poslednú chvíľu. So vzrastajúcim tlakom z nedostatku času, množstvom ľudí v nákupných centrách a veľkosťou nákupu vzrastá aj riziko krádeží.
• Ak je to možné, pokúste sa vyhnúť predajným časom, kedy je na predajných miestach najviac ľudí. Ak to možné nie je, zariaďte sa pri plánovaní nákupu tak, aby ste ho nerealizovali sám/sama. Dvaja skôr ustrážia svoje veci, tiež dokážu rýchlejšie zareagovať v prípade ohrozenia.
• Pokiaľ je to možné, nenoste so sebou veľkú hotovosť. Používajte rôzne spôsoby platby a uprednostňujte bezpečnejšie formy úhrady. Ak nemáte inú možnosť ako je platba v hotovosti, rozdeľte si hotovosť na viacero rovnako bezpečných miest.
• Rovnako ako so svojou hotovosťou nakladajte aj so svojimi osobnými dokladmi, kľúčmi od bytu, kľúčmi od motorového vozidla, mobilným telefónom. Neodkladajte ich všetky spolu na jedno miesto, odložte si ich na viacero miest, na ktorých ich budete mať pod kontrolou.
• Všímajte si svoje okolie a čo sa okolo Vás deje. Vyhýbajte sa hlučným skupinám, ktoré sa snažia odpútať Vašu pozornosť. Ak sa Vám zdá niekto podozrivý, snažte sa vyhnúť priamemu stretnutiu, kontaktu s ním. Upozornite na neho predávajúcich, príp. bezpečnostnú službu. Kontaktuje mestskú políciu a požiadajte o pomoc.
• Ak sa nevyhnete tomu, aby ste zakúpený tovar (alebo tiež iné osobné veci) počas vianočného nakupovania uskladnili vo svojom aute, nedržte žiadne predmety, škatule, tašky, iné veci, ktoré by mohli byť pre zlodejov lákavé, na zadných sedadlách svojho auta prípadne inak viditeľne uložené. Odložené veci vždy odkladajte do kufra auta, cenné predmety (notebook, doklady a pod.) si radšej vezmite so sebou.
• Buďte pozorní aj pri odkladaní nákupu do svojho motorového vozidla. Nikdy nenechávajte pri odkladaní nákupu otvorené všetky dvere na aute, kým budete venovať pozornosť nakladaniu tovaru, zlodeji majú čas do auta nastúpiť a ak v ňom necháte aj kľúče, uľahčíte im ich prácu.
Záleží nám na bezpečnosti obyvateľov mesta Bytča a jeho návštevníkov počas predvianočného obdobia, preto vydáme pokyny hliadkam, aby venovali zvýšenú kontrolu potenciálne rizikových miest. Venujte teda taktiež pozornosť miestam, na ktorých sa nachádzate a uistite sa, či sa vo Vašej blízkosti nachádza policajná hliadka, ktorú môžete v prípade potreby kontaktovať.
A ešte zopár odporúčaní na záver:
• V prípade potreby volajte linku mestskej polície 159.
• Neváhajte kontaktovať mestskú políciu aj v prípade, že sa cítite ohrození, alebo ste boli svedkom pokusu o krádež.
• Ak ste boli okradnutí, kontaktujte bezodkladne políciu. Ohláste aj pokus o krádež a všetko, čo s tým súvisí.
Dúfame, že budú naše rady pre Vás užitočné a pomôžu Vám ochrániť sa i pred tými najšikovnejšími zlodejmi. Prajeme Vám, aby bol čas príprav na slávenie Vianoc i Nového roka v kruhu Vašej rodiny pokojný a radostný.
Vaša mestská polícia
Opatrenia mestskej polície v súvislosti s novelizáciou Zákona číslo 8/2009 Z.z. o cestnej premávke
V súvislosti s novelizáciou Zákona o cestnej premávke Mestská polícia Bytča upozorňuje všetkých vodičov motorových vozidiel na spôsob parkovania, zastavenia a státia v centre, ako aj v okrajových častiach mesta Bytča. Novelizácia Zákona o cestnej premávke upravuje a špecifikuje zákaz parkovania na chodníkoch vo všetkých zónach (zákaz zastavenia a zákaz státia), ako aj na chodníkoch mimo zón. Parkovanie na chodníkoch v zónach je jednoznačne zakázané. Parkovanie na chodníkoch mimo zón je povolené za podmienky uvedenej v § 52 ods. 2, ktorá hovorí o tom, že voľná šírka chodníka ostáva najmenej 1,5 m.
Plné znenie § 52 ods. 2.
Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú používať chodník. To neplatí ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením nie je určené inak, alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m.
Do 11.11.2011 budú príslušníci MsP Bytča riešiť priestupcov dopravných priestupkov vzťahujúcich sa na novelizáciu Zákona o cestnej premávke dohovorom a upozornením. V prípade opakovaných priestupkov a po uvedenom termíne budú priestupcovia riešení v blokovom konaní.
Technické služby mesta Bytča budú od 25.10.2011 postupne z Námestia odstraňovať okrasné betónové zábrany v tvare gule. Dôvodom odstraňovania týchto zábran je zabezpečenie bezproblémovej zimnej údržby chodníkov, rozšírenia parkovania a zvýšenia bezpečnosti účastníkov cestnej premávky. Aj touto cestou prosíme občanov o zhovievavosť s pracovníkmi Technických služieb, ktorí budú tieto práce vykonávať.
Mimoriadne opatrenia Mestskej polície Bytča počas pamiatky zosnulých a sviatku všetkých svätých
Mestská polícia Bytča bude počas dní pamiatky zosnulých a sviatku všetkých svätých od 24. októbra 2011 do 3. novembra 2011 zabezpečovať mimoriadny výkon služby najmä na cintorínoch, priľahlých parkoviskách a pozemných komunikáciách. Výkon služby bude zameraný najmä na pomoc vodičom pri parkovaní motorových vozidiel, riadenia dopravy, monitorovania čistoty cintorínov ako aj zabraňovaniu krádežiam vencov a kytíc z hrobov.
Týmto vyzývame všetkých vodičov, aby boli počas týchto dní ohľaduplní pri parkovaní a aby rešpektovali dopravné značenie a pokyny príslušníkov mestskej polície. Zároveň upozorňujeme návštevníkov cintorínov, aby neznečisťovali pietne miesta a dodržiavali pokyny správcu cintorína.
Pri výskyte akéhokoľvek problému sa môžete ihneď obrátiť na najbližšiu hliadku mestskej polície, ktorá Vám vyjde v ústrety a bude sa snažiť Váš problém vyriešiť.
Oznam Mestskej polície Bytča o čiastočnom obmedzení parkovania
Mestská polícia Bytča si týmto dovoľuje vyzvať všetkých vodičov motorových vozidiel k trpezlivosti pri čiastočnom obmedzení parkovania na ulici Kollárovej až po ulicu Bíroša. Dôvodom čiastočného obmedzenia parkovania je výstavba chodníka ktorá potrvá do konca mesiaca september 2011.
Rady pre korčuliarov
Skôr, ako sa vydáte do ulíc na korčuliach, niekoľko rád:
Rady korčuliarom (PDF, 142 KB)
Následky neodstraňovania psích/mačacích výkalov z verejného priestranstva
Nezodpovední držitelia psov a mačiek v našom meste často nechávajú voľne sa pohybovať svojich štvornohých miláčikov a vôbec si nevšímajú, kde sa ich pes/mačka vyvenčí. Bohužiaľ, nájdu sa aj takí, ktorí po vyvenčení svojho psa a mačky psí/mačací výkal z verejného priestranstva neodstránia. K nášmu bežnému životu patrí aj negatívna skúsenosť, že sa často stretávame s týmto javom na pieskoviskách, detských ihriskách, v parkoch a medzi kvetinovou výsadbou.
Málo kto z nás si však uvedomuje nebezpečenstvo infekcie následkom nezodpovedného konania takýchto držiteľov psov. Dobre všetci vieme, že deti chytia do rúk všetko, čo im príde pod ruku. Veľmi často v takýchto prípadoch hrozí toxokaróza, čo je parazitné ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje bolením bruška, nechutenstvom a pretrvávajúcim kašľom. Toto zákerné ochorenie vyvoláva škrkavka mačacia alebo psia, ktorá v čreve zvieraťa denne vylučuje niekoľko tisíc vajíčok, ktoré sa trusom zvieraťa dostávajú do okolia. Takáto infikovaná larva zasahuje pľúca, pečeň, mozog, ba dokonca aj oči, čo má katastrofálne následky. Samozrejmosťou pri zvýšenom dozore je aj hygiena dieťaťa. Zároveň je dôležité brať do úvahy aj škrkavky a pásomnice, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia a hnačky. Prevenciou držiteľov psov/mačiek je pravidelné odčervovanie a kontrola u veterinárneho lekára.
Technické služby mesta Bytča zabezpečujú pravidelné kosenie trávnatej zelene. Pokiaľ je takáto zeleň kontaminovaná trusom, pri kosení vznikajú častice prachu, ktoré spôsobujú alergie horných dýchacích ciest. Psí/mačací trus má však oveľa rozsiahlejší vplyv na životné prostredie. Dažďami dochádza k jeho vymývaniu do pôdy a priesaku do podzemných vôd, ktoré sú takto kontaminované vajíčkami parazitov.
Jednou z priorít primátora mesta je aj skultúrnenie verejného priestranstva kvetinovou výsadbou a zeleňou, tak aby obyvatelia mesta a jeho návštevníci sa cítili príjemne a mali radosť z čistých a pekne upravených priestorov.
Týmto si Vás mestská polícia dovoľuje požiadať o zodpovedné dodržiavanie všeobecne záväzného nariadenia mesta Bytča č. 8/2008 o niektorých podmienkach držania psov na území mesta.
VÁŠ ZODPOVEDNÝ PRÍSTUP BUDE SLÚŽIŤ PRE BLAHO NÁS VŠETKÝCH.