Ekológia je pojem, s ktorým sa dnes stretávame čoraz častejšie. A to je len dobre.
Čím viac sa o nej rozpráva, tým intenzívnejšie začínajú ľudia podnikať kroky vedúce k ochrane životného prostredia. A prispieť môžete aj vy – obyvatelia obce či mesta. Pýtate sa, ako? Napríklad recykláciou použitého oleja.
Keď sa povie ekológia, väčšina ľudí si predstaví jazdenie na elektromobile, využívanie MHD namiesto vlastného vozidla či recyklovanie smetí. V skutočnosti však k ochrane životného prostredia môžeme prispievať aj úplnými drobnosťami – napríklad tým, že nevyhadzujeme žuvačku alebo plastový obal z cukríka do prírody. Na prvý pohľad to vyzerá ako maličkosť, no v skutočnosti dokáže spraviť veľký rozdiel. Vedeli ste, že ekológia je odvetvie biológie? Zaoberá sa skúmaním a opisom zmien, ku ktorým dochádza v rastlinách, živočíchoch a človeku. Ich príčinou sú vo väčšine prípadov práve ľudské aktivity spojené so znečisťovaním planéty.
Lepšia budúcnosť pre nás všetkých
Je len na nás, ako bude vyzerať budúcnosť života na Zemi. Ak by sme ekológii vôbec nevenovali pozornosť, už dnes by svet pravdepodobne vyzeral úplne inak. Výsledkom našich činností, pri ktorých dochádza k znečisťovaniu životného prostredia, je napríklad klimatická zmena. Tá sa odráža na topení ľadovcov, zvyšovaní priemernej teploty na celej planéte, zhoršovaní kvality vzduchu a úhyne rastlín či živočíchov.
Aby sme zabránili ekologickej katastrofe a vytvorili prijateľné podmienky pre život našich potomkov, musíme brať ekológiu vážne. Jeden človek má len malý vplyv, no keď sa spoja milióny ľudí, efekt môže byť obrovský.
Ako súvisí zber použitého oleja s ekológiou?
Existuje viacero spôsobov, ako dokážeme prispievať k ochrane životného prostredia. Základom je recyklácia odpadu, šetrenie elektrickej energie, eliminovanie potravinových zvyškov či nahrádzanie plastových obalových materiálov tými papierovými. Možno by ste to nepovedali, no významnú úlohu zohráva aj recyklácia použitého kuchynského oleja. Aj keď v niektorých domácnostiach sa mesačne zužitkuje možno jedna fľaška oleja, tak aj toto malé množstvo môže pri nesprávnej likvidácii znamenať významný negatívny vplyv na životné prostredie. Použitý kuchynský olej predstavuje veľké riziko pre našu prírodu. Pokiaľ sa dostane do pôdy či vody, dokáže vážne ohroziť život rozličných zvierat a rastlín. Výskumy ukázali, že 1 kg rastlinného oleja môže znečistiť takmer 5 miliónov litrov čistej vody. A taktiež kuchynský olej vyliaty do výlevky, ktorý prejde do čističky odpadových vôd, zároveň spôsobuje problémy v rámci čistiacich procesov. Hrozí, že jeho časť unikne do vody či pôdy a bude tak negatívne vplývať na okolitú prírodu. Vedeli ste, že aj v našom meste/obci sa zberá použitý kuchynský jedlý olej a tuk? Je to jednoduché. Vychladnutý použitý kuchynský olej alebo tuk stačí zliať do akejkoľvek PET fľaše, ktorú poriadne uzavriete a po jej naplnení ju vhodíte do kontajnera na jedlé oleje a tuky v našom meste/obci. Viac informácií o triedení jedlých olejov a tukov sa dozviete aj na mestskom/obecnom úrade, prípadne na stránke www.triedimolej.sk, kde nájdete aj mapku rozmiestnenia kontajnerov v našom meste/obci
